Halloweenist veel
Tõsi Ronald, pidin küll kirjutama, aga saatus viis mind eile jälle zavoodi ja tänu sellele selle posti ilmumine viibis. Kõigepealt paar sõna eilsest. Ma mõtlesin lihtsalt korraks zavoodist läbi astuda aga siis jäin sinna ikkagi pidama. Suitsetasin parajasti väljas sigaretti, kui saabus püsikunde Erki Hüva. Kõikudes. Nähes karniisil mingit pudelit, väljendas ta koheselt oma üllatust: "Ohhoo, mis see siin on?". Ja et seda teada saada, kruvis korgi maha ja kallas pudeli sisu endale kõrist alla ja lausus: "Pähh, see on mingi imelik jook."
Aga kirjutada lubasin Halloweenist. Et siis miks eestlased ei tea midagi kõigi pühakute päevast? Kui 400-aastane vampiir Vlad küsis kohvik Krooksu klienditeenindajalt, et kas neil on Halloweeni soodustusi täna, venis daami nägu pikaks. Et keegi ei teadnud vms vastati. Sama küsiti veel mujalgi Vladi ja Ignatsiuse käest. No mida viina?
Halloween tähendab "all hallows eve". Allhallow on kõigi pühakute päev, mida tähistatakse 1. novembril, "eve" on siis selle päeva eelõhtu. Selline traditsioon pärineb keltidelt ja nii tähistati lõikuspüha. Samas aga usuti ka seda, et 31. oktoobri öösel kaovad piirid meie maailma ja teispoolsuse vahelt. See aga omakorda võimaldab kõikidel paharettidel ja vaimudel meie maailmas vabalt ringi liikuda. Aga inimesed on kavalad; selleks, et haigused teisest ilmast nende karja ja lähedasi kimbutama ei tuleks, tehti lõkkeid (kuhu ka ohverdati loomade konte) ja riietati ennast deemoniteks ja muudeks pahalasteks. Seda eesmärgiga tõelisi pahalasi kohutada või ära petta.
Kui roomlased keldid alistasid, selgus et ka neil on sellel ajal püha. Ma täpselt ei tea, aga see oli püha selle jumalanna auks, kes oli vastutav puuviljasaagi eest. See traditsioon segunes keltide omaga ja omaks võeti mõned roomlaste toidud, selle püha omad siis. Mingeid osasid sellest tavast viisid keldi ja šoti väljarändajad ka ameerikasse, kus neid mingil määral kasutatakse tänapäevani.
Algselt oli Halloween paganlik püha, kuid Kirik reageeris sellele nii, et 1. novembrile viidi üle mingisugune söömispüha. Ja katoliiklikes kogukondades (eriti Ühendriikides) ei nähta midagi halba selles, kui kord aastas lapsed ennast nõidadeks ja surnuteks riietavad. See on omamoodi mäng, mis õpetab neile teispoolsuse olemasolu ja elu lõppemist surmaga.
Praegu võib muidugi väita, et Halloween on Ameerika kommertspüha, nagu Jõulud vms. Siinkohal võivad amerikaniseerumise vastased olla õnnelikud, sest nagu ise kogesin, Eestis sellest pühas küll palju ei teata. Kuigi, karnevalipood oli üsna tühjaks ostetud. Aga minu jaoks on Halloween sellisena võimalus elada välja oma edevat loomust, kandes kostüümi ja nautides sellega osaks saavat tähelepanu. Sest suhtumine meisse oli igati positiivne, isegi kohas nagu Pool Kuus. Muidugi tagasihoidlikule põhjamaalasele võivad tunduda imelikud asjad mida meie Ronaldiga teeme, soovitan ikkagi järgmisel aastal proovida. Lahe on. Meie saladus seisneb selles, et me ei tunne häbi ja joome palju.
PS Maiuspala suitsetajatele, nelipakk kenti maksab 84 krooni, mis teeb paki hinnaks 21 krooni ja on kuus krooni odavam, kui ühe kaupa ostes.
PPS "That`s what she said" naljad on tegijad.
1 Comments:
samas, miks on üldse ettekäändeid vaja, te võite ju iga päev kostümeeritult välja minna. seda rohkem tähelepanu, kui otsest eesmärki polegi. aga toimiks see vist vaid esimestel kordadel, hiljem teataks teid juba niisamagi (kuigi teid tuntakse juba praegugi päris palju ). aga ootan huviga, mille te järgmiseks välja mõtlete ; )
Post a Comment
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home