Aitab tööst, hakkame laulma!
Või et "Märkamisaeg" taaselustas 20 aasta taguseid emotsioone? Minul mitte, ma isegi ei mäleta, milliseid emotsioone ma tol ajal läbi elasin. See totakas komejant meenutas pigem mõnda stseeni filmist "Malev". Näiteks seda, kus Uru taunikust sõber adra kaenlasse võtab ja külla lustipeost osa saama tõttab. Kretinismile viitava näoga paks poiss ärkas minu mäletamist järgi kaevus.
Vaatasin seda rahvapidu ja palagani telekast. Jah tõsi, oli häid hetki ja lauldi laule, mis mulle ka meeldisid ja võimsana kõlasid. Siinkohal ei pea ma silmas totraid ärkamisaegseid palasid ega Metsatöllaka huntidest ja terasest rääkivaid joige; vaid laule, mida on tõesti meeldiv kuulata. Mind huvitab lihtsalt, miks peab iga suuremat rahvaüritust ja simmanit laulupeoks tituleerima? On olnud Punklaulupidu (see oli kusjuures tõsiselt hea), erinevad öölaulupeod, tudengilaulupeod, erinevate linnade laulupeod jms. Äkki tõmbame ka sõpradega nossid täis ja teeme "Üliõpilaste Krooksu taguse Jommilaulupeo"?
Laulupidu võiks olla mingi kindel üritus, mis on nelja aasta tagant ja järgib kindlat traditsiooni, mitte nii, et kui tekib tahtmine lipukestega totralt vehkida ja imalaid laule joriseda, nimetame järjekorde simmani mõneks laulupeoks. Veel häirisid mind teatraalsed vahepalad. Laulupeol lauldakse. Mina ei taha näha mingit idiootset vahepala sellest, kuidas me ikka igas olukorras vabaks laulame ennast. Kui eestlased nii kõva laulurahvas on, siis kus on meie globaalse tunnustuse osaliseks saanud muusikud? Meie laulmine on samasugune, ainult eestlastele mõistetav nähtus, nagu sült või mulgikapsadki.
Loomulikult tunduvad sellised eufooriat tekitavad ekstaatilised üritused inimestele võimsatena. See ongi propaganda jaoks sobiv lava, kus välja ütlemata skandeerida mingit paanilist loosungit isiseseisvusest ja sõltumatusest ja staatilisusest. See asi võis 20 aastat tagasi inimesi ühendada, aga praegu mitte. Ma usun, et pole ainus kelle oma nooruse tõttu puudub isiklik kogemus sellistest üritustest. Kuna mul pole kommet massidega kaasa joosta, siis ei näe ma sellistes simmanites midagi meeliülendavat. Pigem sarnaneb see Bradburry "merekarpide" või Orwelli ekraanidega, millega tekitada illusioon sellest, kui toredad ja edukad ja tegijad "me" oleme. Aga seda ilmselt ongi vaja, et juhtida tähelepanu reaalselt pasaselt olukorralt ja anda kujuteldavat enesekindlust?
Võibolla tuleneb minu vastumeelsus kõnealuse ürituse suhtes minu ja lavastaja erinevast nägemusest eestlusest. Minusugune küüniline noor isand ei näe lippudega vehkimises ja läbi "vaimukate" näidendifragmentide ajaloo vaatamises seda, mida eestlasel tänapäeval tarvis oleks. Ma olen kindel, et need kes seal kõige agaramalt lippu õõtsutasid sõidavad bussis piletita ja kiruvad riiki. Milleks siis seda kõike vaja?
Ja lõpetuseks, kes oli see sassis juuste ja habemega ülekasvanud härjapõlvlase imagoga mees, kes mõttes läbi terve maailma lendas oma isamaalisusega ja parmupilli plõnistas ning lindude hääli matkis? Kas teda ikka testiti, leidmaks narkootilise aine tarbimise märke?
7 Comments:
päris küüniline seisukoht. palju eeldusi ja oletusi. tugevad eelarvamused ja kuna alternatiivi ei ole siis tühi möla.
Alo laulud prügikasti visata... Mhhh päris julge lüke
Kogu maailma valu on Sandri sees!
Mm, muide alternatiivi mitte esitamine ei muuda kriitikat mölaks. Kui iga kriitikapiisk, mis esitatakse ilma alternatiivita oleks möla, siis ei töötaks demokraatlik riigikord üldse. Nii et ärme lahmimisel liiga ülbeks kah lähme, eksole?
ohhoo, keegi paistab naiivset vaimustust täis olevat. nojah, eks haara ader kaenlasse ja vut-vut laulu ümisema.
ajame muidugi oma "eesti asja" edasi ja kapseldume. milleks integratsioon jms? muideks, sõja aijal on küll ka perse ööbik, aga praegu pole ju sõda. eelarvamustest niipalju, et gadamer väidab meil need alati iga asja kohta olevat tingitud meie sotsiaal-ajaloolisusest. ilma eelarvamuseta ei olegi võimalik seisukohta võtta. tõsi küll, tema eelarvamus ei ole päris 100% see, mida tavakeelekasutuses selle all mõeldakse. tore, et sa oled mu jutu süntaksist aru saanud aga semantiline pool o vit mööda läinud.
Mina näiteks augustan iga kord esimese asjana bussi astudes pileti. JA mul oli lipukene kaasas. Minu õel ka. Ja üldsegi mitte selle pärast, et oma "endalegi arusaamatut rahvusidentiteeti väljendada või seda leida", vaid lihtsalt selle pärast, et noh, see tundus õige. See loebki.
Oleksid sa seal olnud, siis...
... oleksid istunud koos sõpradega murul ning enamuse ajast juttu ajanud ja ennast hästi tundnud
... oleksid lapanud kava ning oodanud, et "see jama" läbi saaks, et "see huvitav" osa tuleks
... oleksid koos teistega ilkunud rumalaid poliitikuid ja esinejaid (Koit Toome, jee!)
... tõusnud püsti, et korraldajatest ja kooridest vähimatki hoolimata koos teiste 70k inimestega ise laul üles võtta
Aga noh, põhilised asjatundjad kipuvadki olema sealpool teleekraani. Savisaarel olid ka näiteks väga kindlad seisukohad ja arusaamad. :)
good point, Arno ;)
Punane-lääne-euroopa-pede
Post a Comment
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home